مقالات جوش و برش تسلا

در بخش نشریه جوش و برش تسلا قصد داریم به روزترین و کامل ترین اطلاعات در رابطه با انواع دستگاه جوش از جمله دستگاه جوش mig یا دستگاه جوش co2، دستگاه جوش tig یا AC/DC، دستگاه جوش MMA یا دستگاه جوش الکترود، دستگاه برش و قطعات جانبی در اختیار شما کاربران محترم قرار دهیم. با شرکت جوش و برش تسلا همراه باشید.

دستگاه جوش اینورتر

تعمیر دستگاه جوش اینورتر

تعمیر دستگاه جوش اینورتر

فروشگاه جوش و برش تسلا علاوه بر فروش انواع دستگاه جوش در زمینه تولید و تعمیر دستگاه جوش اینورتر نیز فعالیت دارد. دستگاه های جوش هر روز در حال پیشرفته تر شدن هستند و به امکانات آنها افزوده میشود. علاوه بر امکانات، ابعاد آنها نیز کوچکتر میشود که همین موضوع باعث جابجایی راحت تر دستگاه جوش شده است. دستگاه جوش اینورتر از جدیدترین انواع دستگاه جوش میباشد که کیفیت بالای جوشکاری و همچنین ابعاد کوچک از مزایای آن میباشد. دستگاه جوش اینورتر اگر پس از مدتی علائمی از خود بروز دهد که نشان دهد دستگاه جوش خراب شده است باید نسبت به تعمیر دستگاه جوش اینورتر اقدام نمود:

 1. روشن نشدن و عمل نکردن ترانس جوش
 2. اگر به هنگام جوشکاری متوجه جوش نزدن دستگاه شدید نشانه خرابی دستگاه جوش اینورتر میباشد.
 3. در برخی مواقع مشاهده میشود که به هنگام جوشکاری، نقطه جوش میچسبد که همین موضوع نشان دهنده خرابی دستگاه جوشکاری میباشد.
 4. اگر دستگاه جوش برای جوشکاری های مختلف تنظیم نمیشود نشانه خرابی دستگاه جوش اینورتر میباشد.
 5. عدم قوس الکتریکی در جوشکاری نیز از علائم خرابی دستگاه جوش است و باید برای تعمیر دستگاه جوش اینورتر اقدام نمایید.
 6. در صورتیکه ولوم و نمایشگر نیز در کارکرد خود دچار ایراداتی شدند، نشانه خرابی دستگاه میباشد.

به یاد داشته باشید تعمیر دستگاه جوش اینورتر نیازمند تسلط به برخی از آموزش های لازم برای این کار میباشد. بهتر است قبل از اقدام برای تعمیر دستگاه جوش اینورتر نسبت به توانایی خود و همچنین ابزار آلاتی که باید برای تعمیر مورد استفاده قرار گیرد اطمینان لازم را کسب نمایید.

اگر تسلط و دانش کافی در زمینه تعمیر دستگاه جوش اینورتر ندارید بهتر از هر گونه اقدام خود سرانه بپرهیزید زیرا ممکن است منجر به آسیب رساندن به سایر قطعات دستگاه جوش شود. تعمیر این دستگاه نیازمند دانش های پایه ای و تخصصی همچون فیزیک، مکانیک و برق میباشد که مطمئنا بسیاری از افراد از این علوم بی بهره هستند. مراکزی وجود دارند که کار تعمیر را از طریق اشخاص با تجربه و همچنین ابزار آلات مجهز انجام میدهند که بهترین روش برای تعمیر دستگاه جوش اینورتر میباشد. از آنجایی که شرکت تسلا در مسیر تولید دستگاه جوش اینورتر قدمبزرگی برداشته است برای تعمیرات دستگاه جوش اینورتر از تسلط و دانش کافی برخوردار است.

گارانتی دستگاه جوش تسلا

با توجه به سخت‌گیری انجام‌شده در مورد مونتاژ و قطعات استفاده در داخل برد دستگاه جوش، دستگاه جوش اینورتر از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. قابل‌ذکر است که دستگاه جوش اینورتر تسلا دارای 36 ماه گارانتی بی‌قید و شرط می‌باشد. و ازآنجا که شرکت تسلا درزمینه قطعات دستگاه جوش هم فعالیت چشم گیری دارد هیچ گونه مشکلی در خصوص تعمیر و یا گارانتی این نوع دستگاه جوش مشتریان گرامی را تهدید نمی‌کند. از شما مشتریان و همکاران گرامی خواهشمندیم کیفیت ما را هم مقایسه کنید.
شرکت جوش و برش تسلا آماده دریافت انتقادات در راستای پیشبرد اهداف و کیفیت بیشتر محصولات است.
دستگاه جوشکاری

معیارهای مهم قضاوت دستگاه جوش

معیارهای مهم قضاوت دستگاه جوش

فرقی نمی‌کند در کدام بخش صنعت فعالیت دارید، در هر صنعتی که باشید مطمئناً به نحوی با جوشکاری و دستگاه جوش سروکار دارید. دراین‌بین اگر خودتان قصد خرید دستگاه جوش را کرده باشید، مطمئناً باید با شناخت قبلی به سراغ فروشندگان این محصول رفته تا مبادا دستگاه جوشکاری خریداری‌شده، در رفع نیازهای شما کارایی لازم را نداشته باشد.
با توجه به همین موضوع، در این مقاله قرار است با هم اطلاعات مهمی در مورد دستگاه جوش اینورتر به‌دست بیاوریم. با ما همراه باشید:
با مرور زمان و نیاز به داشتن جوش دقیق و مطمئن، دستگاه‌های جوشکاری همواره در حال پیشرفت و بروز شدن می‌باشند که این امر باعث شده که مدل‌های گوناگونی در بازار ارائه شوند که  قبل از خرید باید نکات مهم موردبررسی قرار گیرند. نکات زیر در انتخاب دستگاه جوش مناسب به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

آیا چرخه کاری بهترین و اصلی‌ترین معیار برای قضاوت دستگاه جوش است؟

اگر نرخ چرخه کاری دستگاه جوش، به‌درستی محاسبه‌شده باشد معیار خوبی برای مشخص کردن این موضوع است که دستگاه چگونه کار می‌کند. و کارایی دستگاه ازنظر خروجی و ظرفیت چگونه است. البته لازم به ذکر است که چرخه کاری دستگاه جوش را نباید به‌تنهایی در نظر گرفت.
نکته مهم این است که، فرآیند جوشکاری به‌تنهایی می‌تواند اهمیت چرخه کاری دستگاه جوش را تغییر دهد. داشتن چرخه کاری بالا برای  جوشکاری میگ، از اهمیت بالایی برخوردار است. اما ممکن است برای جوشکاری MMA و جوشکاری TIG اهمیت کمتری داشته باشد. که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

اهمیت چرخه کاری در فرایندهای جوشکاری متفاوت

باوجوداینکه چرخه جوشکاری هیچ‌گاه بی‌اهمیت نیست، فرایندهای جوشکاری متفاوت، تقاضای کم‌تر یا بیشتری از ماشین جوشکاری دارند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که  در هنگام خرید دستگاه جوشکاری، با استناد به عوامل و ویژگی‌های مختلف چه انتظاری می‌توانید از چرخه وظیفه دستگاه جوش داشته باشید.

چرخه کاری در جوشکاری MIG

اگر فرایند به‌صورت خودکار انجام شود، یک دستگاه جوشکاری MIG می‌تواند برای مدت‌زمان طولانی، با روشن خاموش شدن‌های کوتاه در بین جوشکاری، کار کند. مطمئناً بسته به پروژه و کاری که در حال انجام است این مقدار متفاوت است.
زمانی که صحبت از انتخاب دستگاه مناسب جوشکاری می‌شود، انتخاب دستگاهی که ظرفیت بسیار بالا دارد منطقی‌تر از انتخاب دستگاه با ظرفیت برابر با نیاز فرد است. برای مثال، پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، ممکن است شامل جوشکاری استیل 8 میلی‌متر باشد. در تئوری انتخاب دستگاه جوش 200 آمپر، برای این کار مناسب است. بااین‌وجود در هنگام کار دستگاه جوشکاری 250 آمپر چرخه کاری بیشتری ارائه می‌کند.

چرخه کاری در جوشکاری MMA(اینورتر جوشکاری 200)

جوشکاری MMA/stick فرایندی دستی است. برای مثال عوض کردن الکترودها، تمیز کردن محل جوش شده و … در این جوشکاری به‌صورت دستی انجام می‌شود. درنتیجه درصد زمانی که کاربر به عمل جوشکاری می‌پردازد بسیارکمتر از جوشکاری  MIG است. از این امر نتیجه می‌شود که چرخه کاری دستگاه جوش MMA به‌اندازه MIG مهم نیست.

با توجه به این امر، چرخه کاری 30% در جوشکاری MMA، می‌تواند بسیار بالا تلقی شود.

چرخه عملکرد دستگاه جوش یا همان Duty cycle معمولاً در اکثر دستگاه‌های جوش موجود ۶۰% می‌باشد. به عنوان مثال دیوتی سایکل اینورتر جوشکاری 200 آمپر 60% است یعنی در هر 10 دقیقه جوشکاری باید 6 دقیقه جوشکاری کرده و 4 دقیقه به دستگاه جوش استراحت دهیم.

چرخه کاری در جوشکاری TIG

زمانی که صحبت از TIG به میان می‌آید، چرخه کاری بسیار حائز اهمیت می‌شود. TIG اغلب برای کارهای با جزییات بیشتر روی مواد نازک‌تر یا قسمت‌های کوچک به‌کار می‌رود. در این موارد، دستگاه جوشکاری، هیچ‌گاه به حد نهایی چرخه کاری نیز نزدیک نمی‌شود. درواقع حجم زیادی از جوشکاری، با آمپر پایین قابل انجام است. ماشین در این حالت ممکن است دارای چرخه کاری 100% باشد. همچنین ازآنجایی‌که TIG یک فرایند دستی است، یعنی مواد فیلر به‌صورت دستی تغذیه می‌شود، زمان روشن بودن دستگاه جوشکاری، در مقابل خاموش بودن دستگاه، در مقایسه با MIG  کم است. بااین‌حال، مواردی در جوشکاری TIG وجود دارد که چرخه کاری بالا بسیار بااهمیت است. به‌عنوان مثال جوشکاری تیگ لوله‌ها که نیازمند جوشکاری طولانی‌مدت و مداوم است.

شدت‌جریان تولیدی دستگاه جوش

دستگاه‌های قوس الکتریک توانایی‌های متفاوت در تولید شدت‌جریان داشته و اصلی‌ترین وجه تمایز و نکته قابل‌توجه میزان شدت‌جریان تولیدی دستگاه است. میزان شدت‌جریان موردنیاز، رابطه مستقیم با شدت جوشکاری و ضخامت قطعه کار دارد. به در جدول زیر می‌توانید بر اساس ضخامت قطعه کار شدت‌جریان موردنیاز را پیدا کنید.
هرچند موارد بالا تعداد محدودی ضخامت را نشان می‌دهد اما می‌توان نتیجه گرفت که برای مصارف خانگی توانایی تولید شدت‌جریان حداکثر ۲۰۰ آمپر کافی باشد. که پیشنهاد تسلا ولدینگ برای این شدت جریان، اینورتر جوشکاری 200 است.

لوازم جانبی دستگاه جوش

دستگاه‌های جوش به‌طورمعمول به همراه انبر الکترود گیر و کابل رابط عرضه می‌گردند. انبر الکترود گیر توانایی نگه‌داشتن الکترود با شماره‌های متفاوت را داشته و کابل آن وظیفه انتقال جریان به انبر و درنهایت الکترود را بر عهده دارد. بنابراین به‌منظور بالا بردن کیفیت جوش نیاز به انتقال کامل شدت‌جریان تولیدی دستگاه است که این وظیفه به عهده کابل رابط و در رابطه مستقیم باکیفیت آن می‌باشد. اقلام همراه دستگاه جوش معمولاً در اکثر دستگاه‌های جوش تسلا کابل و انبر جوشکاری می باشد. به عنوان مثال شرکت جوش و برش تسلا، برای اینورتر جوشکاری 200 آمپر، کابل و انبر جوشکاری بسیار باکیفیت در نظر گرفته است.

از اینکه با تسلا ولدینگ همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

چرخه کاری دستگاه جوش

چرخه کاری دستگاه جوش

چرخه کاری دستگاه جوش چیست

یکی از مواردی که راجع به هر نوع دستگاه جوش باید بدانیم، چرخه کاری دستگاه جوشکاری است. چرخه کاری دستگاه جوش، مشخص می‌کند که چه مدت می‌توانید با دستگاه جوش کارکنید.
چرخه کاری درصدی از زمان است که دستگاه جوش به‌درستی، کار می‌کند یا عمل جوشکاری را انجام می‌دهد. چرخه کاری را باید در زمان مشخص با آمپراژ مشخص اندازه‌گیری کرد. برای مثال اگر یک دستگاه جوشکاری دارای چرخه 200 آمپر در 30% باشد یعنی این دستگاه در طول 10 دقیقه می‌تواند 3 دقیقه با آمپر 200 کار کند. 7 دقیقه بعدی دستگاه شروع به خنک کردن و استراحت می‌کند. بنابراین چرخه عملکرد دستگاه جوش به مدت‌زمانی گفته می‌شود که دستگاه می‌تواند بدون وقفه کار کند. هر دستگاه جوشی از یک چرخه عملکرد برخوردار است که این چرخه برحسب درصد توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود. بسته به شرکت سازنده دستگاه جوش Duty cycle های متفاوتی برای دستگاه جوش در نظر گرفته می‌شود. هر چه چرخه عملکرد دستگاه جوش بیشتر باشد، می‌توان مدت‌زمان بیشتری از دستگاه جوش استفاده کرد.
چرخه عملکرد دستگاه جوش یا همان Duty cycle معمولاً در اکثر دستگاه‌های جوش موجود ۶۰% می‌باشد. یعنی در هر 10 دقیقه جوشکاری باید 6 دقیقه جوشکاری کرده و 4 دقیقه به دستگاه جوش استراحت دهیم. لازم به ذکر است که دستگاه جوش با Duty cycle 80% و حتی 100% هم در بازار موجود است. بنابراین می‌توان گفت قیمت دستگاه جوش با چرخه عملکرد دستگاه جوش رابطه مستقیمی دارد. چرخه عملکرد دستگاه که بیشتر شود طبعاً قدرت دستگاه بیشتر شده و به طبع قیمت دستگاه جوش نیز بیشتر می‌شود. تمام دستگاه‌های جوشکاری باید سربار حرارتی وارده را مدیریت کنند. مدیریت سربار حرارتی یعنی، عمل جوشکاری با رسیدن به درجه حرارتی مشخصی باید متوقف شود که به دستگاه جوش آسیبی وارد نشود. چرخه جوشکاری، نسبت به آمپرهای متفاوت متغیر است.

چرخه دستگاه جوشکاری چگونه محاسبه و تست می‌شود

تمام دستگاه‌های جوشکاری باید سربار حرارتی وارده را مدیریت کنند. مدیریت سربار حرارتی یعنی، عمل جوشکاری با رسیدن به درجه حرارتی مشخصی باید متوقف شود که به دستگاه جوش آسیبی وارد نشود. چرخه کاری دستگاه جوش، نسبت به آمپرهای متفاوت متغیر است.
x فرمول محاسبه چرخه کاری دستگاه جوش همیشه ثابت است (برابر با درصد زمان روشن بودن در پریود مورد آزمایش) است. لازم به ذکر است بدانیم عوامل متغیری وجود دارد که خروجی چرخه کار مورد آزمایش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. که عبارت‌اند از:
• مدت‌زمانی که تست و اندازه‌گیری انجام می‌شود. معمولاً در بازه 5 تا 10 دقیقه است. البته بازه 10 دقیقه در اولویت است.
• دمای محیط که تست dutu cycle انجام می‌شود. هرچه دمای محیطی بالا باشد بهتر است.
• دستگاه جوشکاری تازه روشن‌شده باشد یا اینکه مدتی کارکرده، خنک شده و سپس تست در حال انجام است. 
• استاندارد موردقبول و پذیرفته‌شده برای تست و شناسایی چرخه کاری، استاندارد EN60974-1 اروپا است. این‌یک استاندارد پذیرفته‌شده است و به‌عنوان بهترین معیار کارکرد ماشین در شرایط واقعی است.
بار دیگر مثال چرخه کاری دستگاه جوشکاری با مقدار 200 آمپر در 30% را به یادآورید. برای دسترسی به این مقدار تحت استاندارد EN60974-1، ابتدا ماشین روشن می‌شود و گرم می‌شود. برای گرم کردن، جوشکاری به‌صورت مداوم انجام می‌شود تا به سربار حرارتی برسد. این اتفاق حداقل دو بار انجام می‌شود. سپس تست در محیط با دمای 40 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. در مدت 10 دقیقه باوجوداین شرایط، ماشین قادر است 3 دقیقه با 200 آمپر جوشکاری کند. درنتیجه چرخه جوشکاری این دستگاه 200 آمپر در 30% است.

چرخه کاری در جوشکاری MMA

جوشکاری MMA/stick فرایندی دستی است. برای مثال عوض کردن الکترودها، تمیز کردن محل جوش شده و … در این جوشکاری به‌صورت دستی انجام می‌شود. درنتیجه درصد زمانی که کاربر به عمل جوشکاری می‌پردازد بسیارکمتر از جوشکاری  MIG است. از این امر نتیجه می‌شود که چرخه کاری دستگاه جوش MMA به‌اندازه MIG مهم نیست.
با توجه به این امر، چرخه کاری 30% در جوشکاری MMA، می‌تواند بسیار بالا تلقی شود.
دستگاه-جوش-S200

دستگاه جوش S200

دستگاه جوش S200

با سلام خدمت همکاران گرامی 
امروز قصد داریم در مورد دستگاه جوش s200 تسلا، مختصر توضیحاتی خدمت شما همراهان همیشگی ارائه دهیم. 
اینکه دستگاه جوش s200 تسلا چیست؟ 
دستگاه جوش s200 تسلا چه کارایی دارد؟
این دستگاه جوش چه کیفیتی دارد و در چه مکان‌هایی قابل‌استفاده است؟

مونتاژ DIP یا SMD

قبل از اینکه در مورد دستگاه جوش s200 تسلا توضیح دهیم باید به شما عزیزان یادآور شویم که کل دستگاه‌های جوش و برش موجود در بازار در دو نوع دیپ و smd مونتاژمی شوند. که دستگاه جوش‌هایی که به‌صورت دیپ مونتاژ می‌شوند اکثراً از نوع دستگاه جوش ماسفت و یا دستگاه جوش‌های IGBT که به‌صورت دو برد و یا سه برد مونتاژ می‌شوند در بازار موجود هستند.
آنچه که ذهن مشتری را درگیر می‌کند این است که دستگاه جوش مونتاژ SMD بهتر است یا دستگاه جوش مونتاژ dip؟
باید به شما همکاران گرامی عرض کنیم که هر تیپ از مونتاژ دیپ و یا smd یک سری مزیت و یک سری نقص دارد.
در مونتاژ نوع smd چون قطعات از طریق دستگاه‌های مونتاژ smd مونتاژ می‌شوند به همین دلیل دستگاه دقیق‌تر و با کیفیت‌تر مونتاژ می‌شود. و به طبع جوش تمیزتری نسبت به مونتاژ نوع دیپ دارد. اما در مونتاژ دیپ قطعات به‌دقت smd مونتاژ نمی‌شوند. از دیگر مزایای دستگاه جوش با مونتاژ نوع smd دیرتر خراب شدن و یا بعضی‌اوقات هرگز خراب نشدن است که بستگی به نحوه نگهداری دستگاه جوش خریداری‌شده توسط مشتریان و مصرف‌کنندگان گرامی دارد.
و اما اگر بخواهی از معایب دستگاه جوش و یا حتی دستگاه برشی که به‌صورت smd مونتاژ شده را یادآور شویم این است که در این نوع دستگاه جوش در صورت خرابی قطعات smd که قطعات خیلی ریزی هستند تعمیرش نسبت به دستگاه جوش‌هایی که به‌صورت دیپ مونتاژ شدند به طبع سخت‌تر می‌باشد. ولی در دستگاه جوش‌هایی که به‌صورت دیپ مونتاژ شدند به‌راحتی قابل تعمیر می‌باشند و قطعات به‌راحتی قابل تعمیر هستند.
و اما آنچه که قابل‌ذکر است در دستگاه جوش s 200  تسلا ما از برد تک آی جی بی تی از نوع مونتاژ smd استفاده کردیم و این نوع برد دارای PCB سه لایه سبز باکیفیت بسیار عالی استفاده‌شده است. با توجه به سخت‌گیری انجام‌شده در مورد مونتاژ و قطعات استفاده در داخل برد، این نوع دستگاه جوش از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. قابل‌ذکر است که دستگاه جوش s200 تسلا دارای 36 ماه گارانتی بی‌قید و شرط می‌باشد.

گارانتی دستگاه جوش S200  تسلا

و ازآنجا که شرکت تسلا درزمینه قطعات دستگاه جوش هم فعالیت چشم گیری دارد هیچ گونه مشکلی در خصوص تعمیر و یا گارانتی این نوع دستگاه جوش مشتریان گرامی را تهدید نمی‌کند. از شما مشتریان و همکاران گرامی خواهشمندیم کیفیت ما را هم مقایسه کنید.
شرکت جوش و برش تسلا آماده دریافت انتقادات در راستای پیشبرد اهداف و کیفیت بیشتر محصولات است.
جوشکاری الکترود دستی

جوشکاری الکترود دستی

جوشکاری الکترود  دستی (SMAW-MMA)

جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوشش‌دار (Shielded Metal Arc Welding) SMAW یا به‌اختصار جوشکاری الکترود دستی (Manual Metal Arc) MMA، یکی از قدیمی‌ترین و البته از پرکاربردترین فرآیندهای جوشکاری است. این نوع جوشکاری اغلب به‌صورت دستی انجام می‌شود. به شکل گسترده در صنایع مختلف و اغلب به‌منظور جوشکاری فولادهایی باضخامت بیش از 3 میلی‌متر مورداستفاده قرار می‌گیرد. 
جوشکاری الکترود دستی ساده‌ترین حالت جوشکاری است. در جوشکاری الکترود حرارت حاصل از قوس الکتریکی ایجادشده بین الکترود مصرفی و قطعه کار، باعث ذوب و برقراری اتصال می‌شود. جریان موردنیاز جهت این نوع فرآیند جوشکاری می‌تواند مستقیم (DC) یا متناوب (AC) باشد. الکترود مصرفی شامل هسته‌ای فلزی است که با موادی دارای خواص مختلف پوشانده شده است. سوختن بخشی از پوشش الکترود موجب ایجاد دود شده که ازیک‌طرف وظیفه محافظت از حوضچه مذاب را بر عهده دارد و از طرفی با جذب تشعشعات مضر قوس، جوشکار را محافظت می‌نماید.
بنابراین برای آنکه یک  جوش اتصال خوبی داشته باشد باید از مفتول‌هایی که مغزی آلیاژی یا غیر آلیاژی دارند استفاده کرد که به‌وسیله آن می‌توان جریان برق را منتقل کرد. پس‌ازآنکه حرارت به حد بالایی رسید شعله برق بین قطعه کار و سر آزاد الکترود که به دستگاه جوش خانگی متصل است می‌سوزد و الکترود ذوب می‌شود و باعث جوش خوردن دو قطعه می‌شود. برای استفاده از یک الکترود لازم است به علامت‌های اختصاری قیدشده بر روی بسته‌بندی دقت نمود. برای آنکه جوشکاری حرفه‌ای داشته باشید می‌بایست الکترودی را انتخاب نمایید که مناسب دستگاه جوش شما باشد به همین جهت باید قبل استفاده در دستگاه جوش به علامت‌های اختصاری قیدشده بر روی بسته‌ی الکترودها دقت نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از این نمادها و عددها را برای شما توضیح دهیم.

نام‌گذاری الکترودها در استاندارد  A.W.S 

علامت اختصاری A.W.S (American Welding Society) به معنای جامعه‌ی جوشکاران ایالات‌متحده‌ی آمریکا جهت نام‌گذاری الکترودها می‌باشد. درواقع این مجمع استانداردهای بین‌المللی را برای دسته‌بندی الکترودها معرفی می‌کند و در تمامی کشورها این استانداردها و نام‌گذاری‌ها مورد پذیرش است.

الکترود دستی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این نام‌گذاری ابتدا با حرف انگلیسی E شروع می‌شود و پس‌ازآن یک عدد 4 و یا 5 رقمی می‌آید. که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نشانه اول:

E  = حرف E در کد بالا نشان می‌دهد که این الکترود برای جوشکاری با الکتریسیته می‌باشد.

علامت E به این معنی است که الکترود جوشکاری برق می‌باشد و باید با استفاده از برق با آنها کار نمود. بعضی از الکترودها به‌صورت پوشش‌دار و به جهت جوشکاری به‌وسیله‌ی اکسی استیلن مورداستفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است بدانیم که  اگر جوشکاری با گاز صورت گیرد، به‌جای حرف E از RG در ابتدای نام‌گذاری استفاده می‌شود.

نشانه دوم:

60 = کشش گرده جوش برحسب پاوند بر اینچ مربع می‌باشد.

نشانه دوم به معنی فشار کشش گرده جوش برحسب پاوند بر اینچ مربع می‌باشد و برای به‌دست آوردن اطلاعات می‌بایست در 1000 ضرب شود با توجه به این اطلاعات  فشار کشش گرده جوش این نوع الکترود 60000 پاوند بر اینچ مربع می‌باشد.

نشانه سوم:

1 = حالات مختلف جوشکاری را مشخص می‌کند.

این نشانه مشخص‌کننده‌ی حالات جوش در دستگاه جوش اینورتر می‌باشد که از علامت‌های 1، 2  و 3 تشکیل‌شده است درصورتی‌که علامت سوم الکترود عدد 1 باشد می‌توان از این الکترود در تمام حالات جوشکاری استفاده نمود. درصورتی‌که علامت سوم الکترود عدد 2 باشد از الکترود می‌توان در حالت سطحی و افقی استفاده نمود. درصورتی‌که الکترودی خریداری کرده‌اید که علامت سوم آن 3 است تنها در حالت افقی می‌توان از آن در دستگاه جوش استفاده کرد.

نشانه چهارم:

1 = ویژگی‌های ظاهری گرده جوش و نوع جریان را مشخص می‌کند.

این نشانه خصوصیات ظاهری گرده جوش و نوع جریان را مشخص می‌کند و از 0 تا 6 شماره‌گذاری می‌شود. درصورتی‌که عدد صفر به‌عنوان نشانه چهارم مورداستفاده قرارگرفته باشد برای استفاده از این الکترود باید دستگاه جوش خانگی را به برق جریان مستقیم با قطب معکوس وصل کنید. این نوع از الکترودها جوش‌های مقاوم‌تری ایجاد می‌کنند. در صورت مشاهده عدد 1 در نشانه چهارم بدان معناست.

که این الکترود می‌تواند با جریان مستقیم و غیرمستقیم جوشکاری را انجام دهد. درصورتی‌که عدد 2 نشانه چهارم دستگاه جوش باشد از آن می‌توان با برق مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرد.

درصورتی‌که نشانه چهارم عدد 3 باشد از الکترود مربوطه می‌توان با جریان AC متناوب استفاده نمود. درصورتی‌که نشانه چهارم عدد 4 باشد نیز می‌توان از الکترود با جریان‌های AC و DC استفاده نمود. عدد 5 مربوط به استفاده از این الکترود با جریان DC می‌باشد و برای شکاف‌های باز و عمیق به‌کاربرده می‌شود.

انواع الکترود در دستگاه جوش

الکترود به هر فلزی گفته می‌شود که در جوشکاری (محل جوش) استفاده می‌شود و الکتریسیته از آن عبور کند.

الکترود به دو دسته تقسیم می‌شود: 1. مصرف شدنی و مصرف نشدنی 2. گاهی الکترد مصرف شدنی است و گاهی مصرف نشدنی.

الکترود مصرف شدنی: برق عبور می‌کند و درز را پر می‌کند. در دستگاه جوش اینورتر و دستگاه جوش co2 یا Mig Mag 250، الکترود به صورت مصرف شدنی است.

الکترود مصرف نشدنی: در دستگاه جوش آرگون یا Tig از الکترود  تنگستن که مصرف نشدنی است جهت ایجاد قوس استفاده می‌شود. این الکترود دیرگداز است و ذوب نمی‌شود و فقط برق را از خودش عبور می‌دهد. در اینجا لازم است جوشکار جهت تکمیل کار جوشکاری سیم جوش (مفتول یا فیلر پر کن هم گفته می‌شود) را به‌کار تزریق کند.

در اینجا جوشکار نمی‌تواند از ماسک دستی جهت رعایت نکات ایمنی استفاده کند. زیرا با یک دست مجبور است مفتول یا سیم جوش با دست دیگر انبر را هدایت کند. بنابراین ماسک کلاهی نیاز است که می‌تواند ماسک معمولی یا اتوماتیک باشد.

از الکترودهایی که در دستگاه جوش خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرند انتظار می‌رود که در تمام حالات مخصوصاً سربالا بتوانند جوشکاری را انجام دهند، همچنین بتوانند به روش نقطه‌جوش جوشکاری را انجام دهند. در کنار همه این موارد جوشکاری باید سریع و تمیز انجام شود، مخارج یک جوشکاری باید حداقل ممکن شود. دستگاه جوش خانگی یکی از ابزارآلاتی است که به دلیل قابلیت حمل آسان آن می‌توان از آن در فضاهای مختلف استفاده نمود. درصورتی‌که مایلید تا یک دستگاه جوش خانگی مناسب برای کارهای جوشکاری سطحی خود تهیه نمایید پیشنهاد می‌کنیم با شماره‌های موجود بر روی سایت تسلا تماس گرفته و از شرایط فروش دستگاه جوش خانگی اطلاع کسب نمایید.

الکترود دستی

پرکاربردترین الکترودها

قطر الکترود بستگی به نیاز مصرفی دارد که پرکاربردترین آنها در زیر اشاره‌شده است.
الکترود شماره 2: جریان موردنیاز برای شروع کار حدود 80 تا 120 آمپر است. با توجه به این جریان کم‌کاربرد این الگوریتم بسیار کاربرد دارد.
الکترود شماره 2.5: جریان موردنیاز برای شروع کار 100 آمپر تا 140 آمپر است. از پرکاربردترین الکترودها به شمار می‌آید. در وضعیت لوله‌کشی گاز خیلی کاربرد دارد.
الکترود شماره 3.2: سازندگان کانال کولر و مصارف خانگی از این الکترود خیلی استفاده می‌کنند. جریان موردنیاز این الکترود 128 آمپر تا 160 آمپر است.
الکترود شماره 4: در اسکلت‌سازی و صنایع نیمه سنگین کاربرد بسیار زیادی دارد. جریان موردنیاز این الکترود 160 آمپر تا 200 آمپر است.
الکترود شماره 5: این الکترود در صنایع کشتی‌سازی و پتروشیمی کاربرد زیادی دارد. جریان موردنیاز این الکترود از 200 آمپر تا 250 آمپر است.
شاید برای شما هم سؤال پیش‌آمده باشد که چگونه جریان موردنیاز الکترود را تشخیص دهیم؟
یک رابطه ریاضی در انتخاب جریان موردنیاز الکترود وجود دارد. کافی است از فرمول زیر استفاده کنید.
30 – 40 × شماره الکترود = جریان موردنیاز الکترود
پوشش الکترود مزیت‌های زیادی دارد. این پوشش گاز لازم را جهت حفاظت از قوس و حوضچه مذاب فراهم می‌کند. ترکیباتی برای جذب و خارج ساختن ناخالصی‌ها و همچنین اکسیژن از فلز جوش فراهم می‌کند.
همچنین پوشش الکترود به پایداری قوس الکتریکی بسیار کمک می‌کند.

مزیت‌های جوشکاری الکترود دستی (SMAW)

 • تجهیزات این دستگاه ارزان، ساده و قابل‌حمل است. این فرآیند جوشکاری مناسب تمام فلزات و آلیاژها است.
 • مناسب برای جوشکاری قسمت‌هایی از سازه جوشی که محدودیت دسترسی دارند.
 • بازه وسیع فولادهای ساده و آلیاژی که امکان جوشکاری با این فرایند رادارند.

محدودیت‌های جوشکاری الکترود دستی (SMAW)

 • نرخ رسوب کمتر نسبت به برخی از فرآیندها مانند GMAW یا همان جوشکاری CO2
 •  برای جوشکاری فلزات غیر آهنی  مناسب نیست
 •  حساس به باد
برش پلاسما

فرآیند برش پلاسما

فرآیند برش پلاسما 

آیا اسم برشکاری پلاسما به گوشتان خورده است؟ در این مقاله قصد داریم درباره نحوه برش پلاسما (دستگاه برش پلاسما) و کارکرد آن صحبت کنیم. همچنین نکات تأثیرگذار درزمینه برش پلاسما را نیز بیان می‌کنیم، که رعایت این نکات، دررسیدن به نتیجه‌ای مطلوب‌تر شمارا یاری خواهد کرد. یکی از به‌روزترین کارهایی که امروزه انجام می‌گیرد، برش پلاسما نام دارد.
برش پلاسما یکی از فناوری‌های نوین به‌حساب می‌آید که از طریق فاز ماده در حالت پلاسما انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با برش پلاسما، با ما همراه باشید.

برش پلاسما

برشکاری پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در ضخامت‌های مختلف به‌وسیلهٔ تورچ (torch) برش داده می‌شود. فرآیند برش پلاسما جزو فرآیندهای قوسی می‌باشد که در آن عملیات برشکاری و ذوب فلزات به‌وسیله قوس متمرکزی ایجاد می‌شود. در این فرآیند قوس می‌تواند به دو روش زیر ایجاد و به قطعه منتقل گردد:
 الف) روش قوس انتقالی
 ب) روش قوس مستقیم یا (غیر انتقالی)
 اساس فرآیند: اتم‌ها از مدارهای مختلف الکترونی تشکیل‌شده‌اند. برای جداسازی الکترون‌های هر لایه نیاز به انرژی مشخصی است که به آن انرژی یونیزاسیون گویند. هر چه الکترون‌ها به هسته‌اتم نزدیک‌تر باشند به‌منظور یونیزاسیون و جدایش آنها نیاز به انرژی بیشتری است. در فرآیند پلاسما ابتدا با اعمال انرژی قوسی نسبتاً بالا الکترون‌های لایه ظرفیت از مدارشان جدا می‌شوند و اتم‌ها اصطلاحاً یونیزه می‌شوند. که به این گاز یونیزه شده، پلاسما گویند.
پس از انتقال پلاسما به سطح سرد قطعه انرژی یونیزاسیون به سطح جسم منتقل می‌شود و الکترون‌های جداشده به مدار خود بازمی‌گردند. این عمل باعث افزایش دمای سطح قطعه و ذوب شدن سطح قطعه می‌گردد.
نکته: نیروی قوس پلاسما، دانسیته انرژی روی قطعه کار و سایر مشخصات فرآیند پلاسما تابع عوامل زیر است:
 1. جریان پلاسما (plasma current)
 2. شکل و قطر روزنه (نازل)
3. نوع گاز پلاسما
4. نرخ جریان گاز

روش برش با پلاسما

روش برشکاری با پلاسما بدین‌صورت است که ابتدا باید منبع تغذیه را به الکترود ساخته‌شده از پلاسما متصل کنند. سپس با وصل کردن جریان برق، یک جرقه میان سطح کار و الکترود پلاسما ایجاد می‌شود که دقیقاً از همان نقطه، عملیات برش شروع می‌شود.
دهانه متصل به الکترود، محل عبور گازهایی نظیر نیتروژن، اکسیژن و غیره است که افزایش حرارت ایجادشده در حین انجام عملیات باعث برش خواهد شد. زمانی که گاز از قسمت سری دستگاه برش خارج می‌شود، به دلیل منقبض شدن نازل موجود، گاز با سرعت بیشتری تخلیه می‌شود و همین موضوع باعث افزایش بازدهی برش پلاسما می‌باشد.
گازی که از مشعل دستگاه برش خارج می‌شود به‌راحتی سبب تغییر فاز ورق فلزی به حالت مذاب شده و عملیات برشکاری به‌وسیله پلاسما به همین شکل ادامه پیدا می‌کند.
اگر بخواهیم از شرایط جریان ایجادشده به‌وسیله پلاسما به چند مورد اشاره‌کنیم، باید جریان فوق‌العاده سریع پلاسما در هنگام کار و رسیدن به‌سرعت صوت را بیان کنیم. یکی از دلایل اصلی این موضوع، عبور الکتریسیته از پلاسما است که به افزایش سرعت در حین انجام کار کمک بسیاری خواهد کرد. درواقع برخورداری پلاسما از خاصیت رسانایی سبب ایجاد قوس الکتریکی در فرآیند می شود. عملیات برش تا زمانی ادامه پیدا می کند که الکتریسیته همچنان در الکترود پلاسما جریان داشته و قوس الکتریکی نیز در فاصله بین الکترود و سطح کار برقرار باشد.

دستگاه برش پلاسما

مقایسه فرآیند برش پلاسما با فرآیند GTAW:

سیستم عملکرد پلاسما همانند فرآیند TIG است اما تفاوت‌هایی دارد:
1. در TIG الکترود تنگستن بیرون است ولی در پلاسما الکترود داخل تورچ و در محفظه نازل قرار دارد.
2. قوس در TIG زنگوله‌ای شکل (Bell-shaped) است ولی در پلاسما قوس سوزنی و استوانه‌ای شکل است. که این امر باعث افزایش نفوذ در فرآیند پلاسما و قابلیت برشکاری پلاسما می‌شود.
 این امر سبب تمرکز بالای قوس پلاسما می‌شود و همچنین باعث می‌شود تا قوس کمتر تحت تأثیر میدان‌های مغناطیسی قرار گیرد و دمش و وزش قوس رخ ندهد.
 روند کار به این صورت است که:
قوس ایجادشده در فضای بین الکترود و نازل با استفاده از فشار باد (گاز) موجود در این فرآیند از داخل سوراخ نازل به بیرون رانده می‌شود و قوس زنگوله‌ای  TIG را به قوس سوزنی با توان بالا تبدیل می‌کند که توانایی برش تمامی فلزات را محیا می‌نماید.

مزایا برش پلاسما

برش تمام مواد رسانای برقی
برش فولاد و آلومینیوم، با آلیاژ بالا در ضخامت زیاد
عملکرد عالی در ضخامت‌های فولادی متوسط و کوچک
برش سازه فولادی با استحکام بالا با ورودی گرمای کمتر
سرعت برش بالا

کاربرد برش پلاسما

برش پلاسما روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، استنلس استیل…. می‌تواند انجام شود. اما این تکنولوژی برای فولاد ایده آل می‌باشد. در مورد فلزات غیر آهنی حداکثر عمق برش یک اینچ می‌باشد. دستگاه‌های برش شرکت تسلا به‌منظور برشکاری سازه‌های فلزی سبک و سنگین، صنایع شیمیایی و ساختمان‌سازی کاربرد دارند. همچنین برای صنایع اتومبیل سازی، کشتی سازی، تعمیر و نگهداری و دیگر صنایع بسیار ایده آل است. 

دستگاه برش پلاسما

بهترین برندهای دستگاه برش پلاسما

از برندهای موجود در بازار برای دستگاه برش پلاسما می‌توان به برند ایرانی مانند تسلا اشاره کرد. دستگاه برش پلاسما ازلحاظ نحوه‌ی برشکاری بر دو نوع معمول استوار است.
دستگاه برش پلاسما پایلوت دار و دستگاه برش پلاسما بدون پایلوت.
دستگاه برش پلاسما پایلوت دار به برشکار کمک می‌کند تا بدون چسباندن تورچ پلاسما بر روی سطح کار شروع به برشکاری نماید. بدین‌صورت عمل برشکاری را آسان می‌نماید. بنابراین درصورتی‌که بخواهیم عمل برشکاری راحت‌تر انجام شود وهمچنین بدون تماس تورچ پلاسما به سطح کار، شروع به برشکاری کنیم باید از دستگاه برش پلاسما پایلوت دار استفاده نماییم. دستگاه برشکاری پلاسما پایلوت دار با توجه به‌قدرت دستگاه در آمپرهای مختلفی در بازار موجود است. دستگاه برش پلاسما پایلوت دار توانایی نصب بر روی دستگاه CNC را دارد. همچنین می‌تواند با استفاده از تورچ اتومات پلاسما به‌راحتی بر روی دستگاه CNC نصب شود. بدین‌صورت عمل برشکاری به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. با استفاده از تکنولوژی CNC انعطاف‌پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف موردتقاضا از طریق برنامه‌نویسی CNC از خود نشان می‌دهد. ولی بازهم باوجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرح‌ها و الگوها در صفحات و ورقه‌های تخت بوده و فقط دارای دو محور (X,Y) هستند.

دستگاه برش پلاسما پایلوت دار

گارانتی بی‌قیدوشرط محصولات تسلا

دستگاه برش پلاسما ارائه‌شده در شرکت جوش وبرش تسلا دارای ویژگی‌های بسیار خاصی می‌باشد. 36 ماه گارانتی بی‌قیدوشرط و 10 سال خدمات پس از فروش برای دستگاه جوشکاری و دستگاه برشکاری در این شرکت در نظر گرفته‌شده است. همچنین جهت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش پلاسما می‌توانید با کارشناسان مجموعه تسلا تماس حاصل فرمایید. در این مقاله سعی کرده‌ایم با بررسی دستگاه برش پلاسما به‌صورت کلی به رفع نیاز شما در این زمینه کمک کرده باشیم. از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
انواع دستگاه برش

دستگاه برش پلاسما

دستگاه برش پلاسما چیست؟

دستگاه‌های برش پلاسمایی اینورتری مجموعه تسلا مجهز به نوین‌ترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات داخلی جهت کار و یک‌سوسازی جریان هستند. به همین دلیل قابلیت برش انواع فلزات را دارا بوده و به دلیل برخورداری از سامانه کنترل و تثبیت جریان، کیفیت برش بسیار عالی است.  برش پلاسما فرآیندی است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف توسط یک تورچ (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت‌بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه  یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش توسط دستگاه برش پلاسما ایجاد می‌شود و گاز به حالت پلاسما (گاز یونیزه شده بسیار داغ) می‌رود. پلاسما به‌اندازه کافی گرم می‌باشد تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد.

دستگاه برش پلاسما تسلا ازلحاظ نوع و نحوه‌ی برش به چند نوع تقسیم می‌شود.
1. دستگاه برش پلاسما پایلوت دار
2. دستگاه برش پلاسما بدون پایلوت

انواع دستگاه برش پلاسما موجود در بازار عبارت‌اند از:

دستگاه برش پلاسما تک فاز  (CUT 40)
دستگاه برش پلاسما سه فاز  (CUT 60)
دستگاه برش پلاسما سه فاز  (CUT 100)
دستگاه برش پلاسما سه فاز  (CUT 120)
دستگاه برش پلاسما سه فاز  (CUT 150)
دستگاه برش پلاسما سه فاز  (CUT 160)

دستگاه برش پلاسما تک فاز تسلا یا cut 40:

دستگاه برش پلاسما کات 40 دارای ولتاژ ورودی 220 ولت و 40 آمپر توان خروجی است. لازم به ذکر است این دستگاه برش پلاسما بدون پایلوت است. دستگاه برش پلاسما بدون سیستم پایلوت توانایی برشکاری قطعات فلزی را بدون تماس با سطح کار ندارد. عمل برشکاری توسط این نوع دستگاه برش پلاسما نسبت به دستگاه برش پلاسما پایلوت دار سخت است.
این نوع دستگاه برشکاری پلاسما در رنگ، سایز، اندازه و آمپرهای مختلف در بازار موجوداست. کارایی این نوع دستگاه برش پلاسما برای جاهایی است که کار کمتری دارند و نیاز به هزینه زیاد و خرید دستگاه CNC ندارند.

ویژگیهای برجسته دستگاه برش پلاسما تک فاز تسلا یا cut 40

• قابلیت برشکاری انواع فلزات ازجمله ورق‌های پوشش‌دار، فولاد نرم، فولاد زنگ نزن، استینلس استیل، آلومینیوم، مس، برنج و …
• ضخامت برشکاری تا ضخامت 1.5 میلیمتر باکیفیت بالا
• در این دستگاه جهت برقراری قوس الکتریکی یا عمل برشکاری تورچ پلاسما باید سطح کار را لمس کند.
• تغذیه ورودی دستگاه برش CUT 40  تک فاز
• سیستم خنک‌کنندگی تورچ هوا خنک است.
• حداکثر شدت‌جریان خروجی 40  آمپر می‌باشد.
• این دستگاه برش قابلیت نصب به CNC با کنترل ارتفاع را ندارد.
• دوره ضمانت 36 ماهه با پشتیبانی و خدمات پس از فروش 10 ساله

در هنگام خرید به ضمایم دستگاه برش پلاسما دقت نمایید. متعلقات همراه این دستگاه برش پلاسما در مجموعه تسلا عبارت است از: تورچ برش هوا خنک، کابل و گیره اتصال

دستگاه برش پلاسما سه فاز تسلا یا cut 60:

دستگاه برش پلاسما کات ۶۰ دارای ولتاژ ورودی ۳۸۰ ولت می‌باشد. این نوع دستگاه برش پلاسما همان‌طور که از نامش پیداست دارای ۶۰ آمپر توان خروجی می‌باشد. همچنین قابلیت برشکاری فلز تا ۲۰ میلی‌متر به‌صورت دائم و ۳۰ میلی‌متر به‌صورت مقطعی می‌باشد. دستگاه برش پلاسما تسلا یا cut 60  دارای تکنولوژی ماسفت و به‌صورت سه برد است. از مزایای این نوع دستگاه برش پلاسما می‌توان به مصرف برق پائین، کیفیت و قدرت برش بالا، سبک بودن و قابل‌حمل بودن اشاره کرد. موارد مصرف این نوع دستگاه برش پلاسما در کارگاه‌ها و بریدن انواع فلزات سبک و نیمه سنگین است.
بنابراین دستگاه برش پلاسما 3 فاز اینورتری تسلا یا cut 60  قابلیت برشکاری انواع فلزات ازجمله ورق‌های پوشش‌دار، فولاد نرم، فولاد زنگ نزن، استینلس استیل، آلومینیوم، مس، برنج و … برش فولادهای ساختمانی تا 20 میلی‌تر و ماکزیمم تا  30 میلی‌متر  را دارد.

ویژگی‌های برجسته دستگاه برش پلاسما سه فاز تسلا (cut 60):

• قابلیت برشکاری انواع فلزات ازجمله ورق‌های پوشش‌دار، فولاد نرم، فولاد زنگ نزن، استینلس استیل، آلومینیوم، مس، برنج و …
• در cut 60 برش ورق آهن تا 20 میلی‌متر باکیفیت بالا و ماکزیمم تا 30 میلی‌متر
• آلارم اخطار ترموستات برای کاهش فشار گاز، خطای تورچ و فرسودگی نازل و الکترود
• حداکثر شدت‌جریان خروجی 60  آمپر می‌باشد.
• دوره ضمانت 36 ماهه با پشتیبانی و خدمات پس از فروش 10 ساله
• این دستگاه برش قابلیت نصب به CNC با کنترل ارتفاع را ندارد.
• تغذیه ورودی دستگاه برش cut 60  سه فاز
• سیستم خنک‌کنندگی تورچ هوا خنک است
• در این دستگاه جهت برقراری قوس الکتریکی یا عمل برشکاری تورچ پلاسما باید سطح کار را لمس کند.
• راندمان کاری دستگاه برش پلاسما کات 60: تا 43 آمپر 100 درصد و تا 60 آمپر 60 درصد است.
در هنگام خرید به ضمایم دستگاه برش پلاسما دقت نمایید. متعلقات همراه این دستگاه برش پلاسما در مجموعه تسلا عبارت است از: تورچ برش هوا خنک، کابل و گیره اتصال

دستگاه برش پلاسما سه فاز تسلا (cut 120)

مزیت این نوع دستگاه برش نسبت به سایر دستگاه برش‌های موجود در مجموعه تسلا پایلوت دار بودن این نوع دستگاه است. سیستم پایلوت باعث سهولت در انجام برشکاری می‌شود و به برشکار کمک می‌کند تا بدون چسباندن تورچ پلاسما بر روی سطح کار شروع به برشکاری نماید. همچنین دستگاه برش پلاسما کات ۱۲۰ پایلوت دار قابلیت نصب بر روی دستگاه CNC را دارد. معمولاً تورچ پلاسما در این نوع دستگاه برش معمولی می‌باشد. بنابراین جهت نصب برد روی دستگاه CNC باید گردنه تورچ را به حالت گردنه اتومات و مستقیم تغییر داد در این صورت می‌توان به‌راحتی و سهولت استفاده نمود. از مزایای دیگر این نوع دستگاه برش پلاسما قابلیت نصب ریموت می‌باشد. بنابراین بازهم به‌نوعی عمل برشکاری را ازلحاظ فیزیکی و شخصی آسان می‌نماید.
از مزایای دیگر این نوع دستگاه برش پلاسما مصرف برق پائین نسبت به دستگاه‌های موجود است. این نوع دستگاه برش پلاسما از تکنولوژی    IGBT برخوردار است. دارای قدرت بسیار بالا جهت برشکاری می‌باشد. این نوع دستگاه برش دارای قدرت برشکاری در حد CUT ۱۶۰ را دارد که می‌توان در عمل ثابت کرد. کیفیت بالا و قیمت مناسب این نوع دستگاه برش پلاسما از مزیت دیگر این محصول محسوب می‌شود.
دستگاه برش پلاسما اینورتری cut 120 باقابلیت برش انواع فلزات از قبیل ورق‌های پوشش‌دار، فولاد نرم، فولاد زنگ نزن، استینلس استیل، آلومینیوم، مس، برنج و … برش فولادهای ساختمانی تا قابلیت برشکاری تا 40 میلی‌متر به‌صورت دائم و مقطعی 50 میلی‌متر وجود دارد.

ویژگیهای برجسته دستگاه برش پلاسما سه فاز تسلا (cut 120):

• توانایی کنترل جریان برش به‌صورت پیوسته
• توانایی انجام پیش تنظیم بسیار دقیق جریان برش قبل از انجام برش
• سوئیچ هوشمند از حالت پیش تنظیم به حالت نمایش واقعی جریان خروجی
• سرعت برشکاری بالا و کیفیت برش بسیار عالی
• قابلیت POST GAS که به خنک شدن تورچ و همین‌طور طول عمر الکترود و نازل کمک می‌کند.
• استفاده از حفاظت در سنترال تورچ جهت جلوگیری از تماس با بخش‌های برق‌دار هنگام جدا شدن ناگهانی تورچ از دستگاه
• دارای مدار حفاظت IGBT در مقابل اضافه جریان
• حفاظت دستگاه در صورت یکسره شدن فرمان شستی در تورچ
• دارا بودن ویژگی SELF RESTART که منجر به برقراری اتومات قوس پایلوت در صورت وجود شکاف هوایی بر روی قطعه کار می‌شود.
دارای نمایشگر دیجیتال جهت نمایش آمپر و قدرت دستگاه
• غیرفعال شدن دستگاه در زمان برش در صورت قرار گرفتن مواد زائد فلزی بین الکترود و نازل.
• حداکثر شدت‌جریان خروجی 120  آمپر می‌باشد.
• این دستگاه برش قابلیت نصب به CNC با کنترل ارتفاع را دارد.
• تغذیه ورودی دستگاه برش cut 120 سه فاز
• سیستم خنک‌کنندگی تورچ هوا خنک است
• دوره ضمانت 36 ماهه با پشتیبانی و خدمات پس از فروش 10 ساله
در هنگام خرید به ضمائم دستگاه برش پلاسما دقت نمایید. متعلقات همراه این دستگاه برش پلاسما در مجموعه تسلا عبارت است از: تورچ برش هوا خنک، کابل و گیره اتصال
نکته: در صورت نیاز این دستگاه قابلیت سفارش مجموعه گرد بری (پرگار) را دارد.

 گارانتی محصولات:

شرکت جوش و برش تسلا قادر به گارانتی ۳۶ ماهه و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجموعه جوش و برش تسلا تماس بگیرید.
تفاوت دستگاه جوش MOSFET و IGBT

دستگاه جوش MOSFET و IGBT

دستگاه جوش با ساختار داخلی MOSFET بهتر است یا سیستمIGBT ؟

با توجه به درخواست‌های متعدد توسط کاربران سایت تصمیم گرفتیم مقاله‌ای بر مبنای موضوع تفاوت دستگاه جوش با ساختار داخلی MOSFET یا IGBT  ارائه دهیم تا خریدی با اطمینان بیشتر و کارآمد تر داشته باشید .

در ابتدا یک مثال در این رابطه برای شما می‌زنیم تا تفاوت دستگاه جوش MOSFET  و دستگاه جوش IGBT بیش‌تر درک شود.

تفاوت دستگاه جوش MOSFET با دستگاه جوش IGBT مانند تفاوت تلویزیون LED و LCD است هر دو تلویزیون از تکنولوژی جدید بهره برده‌اند. اما حجم و وزن و کیفیت خروجی‌های متفاوتی دارند به‌صورتی که LCD دارای قطر و وزن بیشتر کیفیت تصویر کمتری  نسبت به LED است.

اگر دو دستگاه جوش اینورتر ماسفت و آی جی بی تی را بخواهید در مثال بالا قرار دهید ماسفت همانند تلویزیون lcd و آی جی بی تی همانند تلویزیون LED است.  زیرا در دستگاه‌های ماسفت ۲۰۰ آمپر که حالت نرمال و رایج دستگاه جوش هستند ۱۲ عدد ماسفت دیده می‌شود که هر سه عدد ماسفت در آنها وظیفه تنها یک عدد IGBT را در دستگاه جوش ۲۰۰ آمپر انجام می‌دهد یعنی یک دستگاه جوش ۲۰۰ آمپر IGBT دارای ۴ عدد IGBT است که هرکدام ۶۰ آمپر ظرفیت خواهند داشت.

در دستگاه جوش‌های قوی‌تر مثل ۲۵۰ آمپر این تفاوت‌ها بیش‌تر به چشم می‌خورد معمولاً دستگاه جوش‌های ماسفت ۲۵۰ آمپر بسیار بزرگ و سنگین هستند و تقریباً دو برابر دستگاه جوش IGBT هستند.

همان‌طور که می‌دانیم دستگاه جوش‌های موجود در بازار در نوع ازلحاظ ساختار الکترونیکی داخلی ساخته می‌شوند. که این دو نوع دستگاه جوشکاری عبارت‌اند از:

دستگاه جوش IGBT

دستگاه جوش MOSFET

انواع دستگاه جوش موجود در بازار

لازم به ذکر است تمام دستگاه جوش‌ها از قبیل

دستگاه جوش CO2 یا دستگاه جوشکاری mig

دستگاه جوش AC/DC یا دستگاه جوشکاری tig

دستگاه جوش الکترود یا دستگاه جوشکاری MMA

دستگاه جوش پلاسما یا دستگاه جوشکاری CUT

دستگاه جوش DC یا دستگاه جوشکاری TIG DC

و دستگاه جوش‌های زیر پودری…. در نوع IGBT یا MOSFET در بازار موجود است. ولی مواردی که در جهت تشخیص برتر بودن یک دستگاه جوش IGBT و یک دستگاه جوشکاری با سیستم داخلی ماسفت مهم می‌باشد می‌تواند به نوع استفاده و حتی محل استفاده از دستگاه جوش موردنظر باشد.

معمولاً در مناطق یا استان‌هایی که برق شهری آنها دارای نوسان بالا می‌باشد بهتر است از دستگاه جوش که با سیستم داخلی ماسفت مونتاژ گردیده است استفاده شود. به این دلیل در این مناطق باید از دستگاه جوش ماسفت استفاده کرد که در صورت نوسان ولتاژ شهری و  صدمه به برد و منبع تغذیه دستگاه جوش بتوان دستگاه جوش را با هزینه‌ی خیلی کم تعمیر کرد. البته ناگفته نماند که باید این نوع دستگاه جوش ماسفتی در همه‌جا و همه‌ی مکان‌ها متناسب با مورداستفاده و کاربرد مناسب تهیه و خرید گردد. پس در هنگام خرید دستگاه جوش ماسفتی باید به این موضوع هم دقت داشت.

و اما مورد دیگری که در هنگام خرید دستگاه جوش باید زیر نظر داشت درجه حرارت و دمای منطقه است. ازآنجاکه تحمل حرارت قطعات IGBT نسبت به قطعات ماسفت حدوداً سه برابر می‌باشد. باید در نظر داشت در هنگام خرید دستگاه جوشی که جهت جوشکاری در استان‌های جنوبی کشور که دمای بالایی نسبت به سایر شهرها دارند بهتر است از دستگاه جوشی که با ساخت داخلی IGBT مونتاژ شده استفاده شود. زیرا دستگاه جوشکاری که دارای ساختار الکترونیکی IGBT می‌باشد از عمل حرارت بالاتری برخوردار است.

مونتاژ DIP و SMD

اما چیز خیلی مهمی که در مورد دستگاه جوش IGBT بدانیم این است که این دستگاه‌های جوش با توجه به روش مونتاژ به دو صورت DIP و SMD قابل مونتاژ می‌باشند.

برتری دستگاه جوش IGBT با روش مونتاژ دیپ نسبت به دستگاه جوش IGBT با روش SMD این است که قابل تعمیر می‌باشد. لازم به ذکر است دستگاه جوش‌هایی که با روش SMD مونتاژ می‌شوند به‌سختی خراب می‌شوند ولی گاهی اوقات به دلیل کوچک بودن و حساس بودن قطعه SMD و دستگاه جوشکاری موردنظر قابلیت تعمیر را نداشته و باید برد دستگاه جوشکاری کاملاً تعویض گردد. پس در هنگام خرید دستگاه جوش IGBT باید خریدار محترم دستگاه جوشکاری به نوع مونتاژ که SMD یا DIP هست توجه کامل کند.

جالب است بدانیم که اکثر دستگاه‌های جوش ماسفتی به‌صورت DIP مونتاژ می‌شود به همین خاطر است که در کشور ما خواستار جهت خرید دستگاه جوش از نوع دستگاه جوش ماسفتی و دستگاه جوش IGBT از نوع برد DIP می‌باشند.

روش تشخیص دستگاه جوش IGBT و دستگاه جوش MOSFET

برای تشخیص  دستگاه جوش IGBT و دستگاه جوش MOSFET تنها روش باز کردن دستگاه جوش است. استایل ظاهری ماسفت همیشه به‌صورت سه برد و ثابت است و به‌راحتی قابل‌تشخیص است. دستگاه جوش IGBT ساختار بسیار متنوعی دارد که همین مسئله باعث دشواری تعمیر این سیستم نیز شده است.

معایب دستگاه جوش های MOSFET نسبت به دستگاه جوش IGBT

ازجمله مزایای دستگاه جوش‌هایی که با ساختار داخلی IGBT می‌باشد می‌توان به سبک و کم‌حجم بودن دستگاه جوش هم اشاره کرد. بنابراین هنگام خرید دستگاه جوشکاری علاوه بر قیمت دستگاه جوش، وزن و حجم دستگاه جوشکاری هم قابل‌توجه است.

و اما آنچه باید بدانیم دستگاه جوش‌هایی که با ساختار داخلی ماسفتی مونتاژ شده در مقایسه با دستگاه‌های جوشکاری IGBT از وزن و حجم بالاتری برخوردار هستند.

۱ – بزرگ‌تر بودن کیس دستگاه جوش ماسفت

۲ – تعداد قطعات بیش‌تر دستگاه جوش ماسفت

۳ – وزن بیش‌تر دستگاه جوش ماسفت

۴ – هزینه بالای تولید اینورتر جوشکاری ماسفت

و …

مزایای دستگاه جوش MOSFET نسبت به دستگاه جوش IGBT

از مزایای دستگاه جوش ماسفت نسبت به دستگاه جوش آی جی بی تی می‌توان به سهولت تعمیر و ارزان بودن هزینه‌ی تعمیر اشاره کرد. همچنین مشابه بودن داخل اکثر دستگاه جوش‌های ماسفت و ارزان بودن و زیاد بودن قطعات یدکی  از دیگر مزایای دستگاه جوش ماسفتی نسبت به دستگاه جوش آی جی بی است. معمولاً جهت کارهای خانگی و صنعتی نیمه سنگین از دستگاه جوش ماسفتی استفاده می‌شود.

گارانتی محصولات

شرکت تسلا در این راستا از دستگاه جوش‌هایی استقبال کرده و به فروش می‌رساند که در هنگام تعمیر از هزینه کمتری جهت تعمیر برای خریدار دستگاه جوشکاری برخوردار باشد و حتماً قابل تعمیر باشد. جالب است بدانید شرکت جوش و برش تسلا تمامی دستگاه‌های جوش‌های موجود را با 36 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش به بازار عرضه می‌نماید.

دستگاه جوش اینورتری

دستگاه جوش اینورتر

قطب مثبت و منفی در دستگاه جوش و کاربردهای آن

همان‌طور که می‌دانید یکی از عبارت‌هایی که در عرصه جوشکاری زیاد به گوش شما خواهد خورد، جریان جوشکاری است. بارها روی دستگاه‌های جوشکاری کلمه‌های AC یا DC را دیده‌اید، این کلمه‌ها نشان‌دهنده قطب جریان، در دستگاه‌های جوشکاری است. همچنین این کلمه‌های AC یا DC با عنوان قطب مثبت و منفی در دستگاه جوش نیز شناخته می‌شوند.

مدار الکتریکی که هنگام روشن شدن دستگاه جوشکاری بوجود می آید دارای قطب مثبت و منفی است. در هر دستگاه جوش دو قطب آند و کاتد وجود دارد. در صورت برخورد این دو قطب با هم واکنشی روی می دهد که در جریان آن جوش فلزات اتفاق می افتد. قطب در جوشکاری از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل این امر این است که قطب مثبت و قطب منفی در قدرت و کیفیت جوش تاثیر می گذارد. انتخاب قطب غلط باعث پاشش زیاد جوش و نفوذ بد جوشکاری می شود.

در بخش کاتد دستگاه جوش 3200 درجه و در بخش آند تا 3900 درجه در دستگاه جوش حرارت به وجود می‌آید. وقتی الکترود به دستگاه جوشکاری متصل می‌شود دمایی حدود ۲۶۰۰ درجه را برای آن در نظر می‌گیرند که این دما برای جوش دادن هر نوع فلزی کافی است. این اختلاف دمایی به دلیل آن رخ می‌دهد که تقریباً حدود 40 درصد گرمای تولیدشده به‌صورت تلفات گرمایی به هدر می‌رود.

پس از نزدیکی نوک الکترود به محل جوش حدود 90 درصد از قطرات مذاب به حوضچه مذاب ایجادشده، وارد می‌شود. 10 درصد بقیه از قطرات مذاب به اطراف پراکنده می‌شود. لازم است الکترود مدنظر با قطر مناسب در نظر گرفته شود برای آنکه جوش ایجادشده از مقاومت بالایی برخوردار باشد. جوش‌هایی که به‌صورت V شکل با زاویه‌ای کمتر از 40 درجه هستند با الکترود با قطر 2 میلی‌متر انجام می‌شود. استفاده از این الکترود سبب می‌شود تا جوش به‌صورت کامل انجام شود. لازم به ذکر است اگر الکترود با قطر بیشتر انجام شود بخشی از تفاله در ریشه جوش خواهد ماند که در این صورت استحکام و قدرت نهایی جوش ایجادشده توسط دستگاه جوش اینورتر کاهش پیدا کند.

قطب مثبت و منفی دستگاه جوش

دستگاه جوش اینورتر

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها برای اتصال فلزات به یکدیگر دستگاه جوش می‌باشد. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا تغییراتی در ساختار و همچنین کارایی دستگاه جوش به وجود بیاید. شرکت‌های مختلفی نیز وجود دارند که انواع دستگاه جوش را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

دستگاه‌های جوش الکترود جزو دستگاه‌های پرکاربرد جوشکاری هستند که در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دستگاه جوش ترانس، دستگاه جوش دارای دینام، دستگاه جوش رکتی فایر و دستگاه جوش اینورتر جزو این چهار گروه هستند. امروزه از دستگاه‌های جوش رکتی فایر برای جوشکاری‌های بزرگ و صنعتی و از اینورترها برای امور جزئی و سبک‌تر استفاده می‌شود.

در ادامه به آخرین نسل از دستگاه جوش که از مزیت‌های بسیار زیادی نیز برخوردار است اشاره می‌کنیم. دستگاه جوش اینورتر از دستگاه‌های جوش نوین و مدرن محسوب می‌شود. همچنین دستگاه جوش اینورتری از وزن بسیارکمی برخوردار است و می‌توان آن را به مکان‌های مختلف پروژه برای انجام عملیات جوشکاری حمل نمود. این دستگاه با توجه به وزن کوچک از کیفیت جوشکاری بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند اتصال بسیار محکمی را ایجاد کند.

دستگاه جوش اینورتر می‌تواند با برق خانگی به‌راحتی کار کند. نیازی نیست تا برای استفاده از این دستگاه به دنبال برق ۳ فاز باشید. لازم به ذکر است دستگاه جوش اینورتر قادر است با هر دو جریان برق متناوب کار کند و امروزه در بیشتر فعالیت‌های جوشکاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستگاه جوش اینورتر وزن کمتری نسبت به دستگاه‌های نسل قبل دارد و به همین دلیل می‌توان از آن برای پروژه‌های ساختمانی در طبقات بالا استفاده نمود. دستگاه جوش اینورتر مصرف برق را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. یکی از مشکلاتی که دستگاه‌های جوش قدیمی با آن مواجه بودند مصرف بالای برق آنها بود که این مشکل در دستگاه جوش اینورتر برطرف شده است و به‌عنوان یک دستگاه کم‌مصرف و مقرون‌به‌صرفه شناخته می‌شوند. الکترودهایی که برای دستگاه جوش اینورتر مورداستفاده قرار می‌گیرد را می‌توان الکترودهای اسیدی و قلیایی، الکترودهای فولادی ضدزنگ و همچنین الکترودهای طرح آهن نامید. 

دستگاه جوش اینورتریمزیت های دستگاه جوش اینورتر

در ادامه قصد داریم تا شمارا با برخی از مزیت‌های دستگاه جوش اینورتر آشنا کنیم. ازجمله مزیت‌های دستگاه جوش اینورتر عدم ایجاد صدای بلند است. در هنگام کار با دستگاه جوش اینورتر به‌هیچ‌وجه صدای بلند مانند دستگاه‌های جوش قدیمی ایجاد نمی‌شود و همین موضوع امکان استفاده از آن را در محیط‌های مسکونی بدون آنکه مزاحمتی ایجاد شود را میسر کرده است. قوس ناپایدار یکی از مشکلات دستگاه‌های جوش قدیمی است که متاسفانه فرد جوشکار را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. دستگاه جوش اینورتر از قوس پایداری برخوردار است که همین موضوع باعث تسریع روند جوشکاری خواهد شد. یکی دیگر از مزیت‌های مهم دستگاه جوش اینورتر در کنترل سریع دستگاه در مواقع ناپایداری است. در دستگاه جوش اینورتر تکنولوژی به‌کاررفته است که می‌تواند دستگاه جوشکاری را از حالت ناپایدار به حالت پایدار بازگرداند.

کاربرد دستگاه جوش اینورتر

قبل از پیدایش دستگاه جوش اینورتر ، دستگاه‌های جوش ژنراتور و رکتیفایر کاربرد بسیار زیادی داشتند که البته معایب آنها نیز زیاد بود. کارایی دستگاه جوش اینورتر به گونه ایست که عملیات جوشکاری را بسیار آسان‌تر کرده است.سال‌های زیادی است که دستگاه جوش اینورتر در کشورهای پیشرفته دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد که البته در کشور ما نیز این دستگاه جوش واردشده و کاربرد زیادی دارد.

کارایی دستگاه جوش اینورتر نسبت به سایر دستگاه جوش قدیمی بهبودیافته و به‌طور مثال قابلیت کار با برق دو و همچنین سه فاز را دارد. کارایی دستگاه جوش اینورتر باعث شده تا مصرف برق بسیارکمی داشته باشد.  مصرف برق در انواع دستگاه جوش قدیمی بسیار بالابود و هزینه‌های زیادی را به مصرف‌کننده تحمیل می‌کرد. کارایی دستگاه جوش اینورتر می‌تواند قابلیتی را ایجاد کند تا جوشکاری قوسی و پایداری را داشته باشید و درنتیجه خروجی کار بسیار باکیفیت باشد.

لوازم جانبی دستگاه جوش اینورتر

دستگاه جوش اینورتر به‌طور معمول به همراه انبر الکترود گیر و کابل رابط عرضه می‌شود. انبر الکترود توانایی نگه‌داشتن الکترود با شماره‌های متفاوت را دارد و کابل آن وظیفه انتقال جریان به انبر و درنهایت الکترود را بر عهده دارد. بنابراین به‌منظور بالا بردن کیفیت جوش نیاز به انتقال کامل شدت‌جریان تولیدی دستگاه است که این وظیفه به عهده کابل رابط و در رابطه مستقیم باکیفیت آن می‌باشد.

مزیت استفاده از دستگاه جوشکاری اینورتر

 • حمل دستگاه جوشکاری اینورتر به راحتی انجام میشود. مانند دستگاه های قدیمی نیازی به استفاده از چند نفر برای حمل دستگاه جوشکاری نمیباشد  و به راحتی توسط یک نفر حمل میشود.
 • دستگاه جوشکاری اینورتر تلفات و آسیب های ناشی از نوسانات برق را کاهش میدهد.
 • دستگاه جوشکاری اینورتر نسبت به جثه کوچک خود بازدهی و کیفیت بسیار بالایی دارد.
 • مصرف برق بسیار پایین از مزیت های دستگاه جوش اینورتر میباشد که هزینه های جاری از جوشکاری را تا حد زیادی کاهش میدهد.
 • در صورتی که شرایط باعث شود تا دستگاه جوشکاری اینوتر با عدم ثبات مواجه شود، به سرعت میتواند شرایط را کنترل کرده و به حالت عادی برگرداند.
 • بالاترین کیفیت جوشکاری از دیگر مزیت های استفاده از دستگاه جوش خانگی میباشد که قابل مقایسه با دیگر دستگاه ها نمیباشد.
 • دستگاه جوشکاری اینوتر قابلیت کارکرد با انواع الکترودها را دارد و محدودیتی در استفاده از الکترود ندارد.

گارانتی دستگاه جوش اینورتری

دستگاه‌های جوش اینورتر نسل جدیدی از دستگاه‌های جوش هستند که به دلیل تکنولوژی به‌کاررفته در آن‌ها و موتور قوی که دارند فرآیند جوشکاری را باکیفیت‌تر و باصرفه‌تر کرده‌اند. جوشکاری با دستگاه‌های اینورتر باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود چراکه این دستگاه با برق تک فاز کار می‌کند.

دستگاه‌های جوش اصلی که اتصال فلزات را انجام می‌دهند در برندها و مدل‌های مختلف تولیدشده‌اند. انواع دستگاه جوش آرگون، اینورتر جوشکاری و … در شرکت جوش و برش تسلا به فروش می‌رسد. تسلا از برندهای مشهور دستگاه جوش و برش است. خرید آنلاین انواع دستگاه جوش با موتور قوی و بدنه محکم ضدضربه را با تسلا تجربه کنید.

شما می‌توانید برای خرید و بررسی قیمت دستگاه جوش به شرکت جوش و برش تسلا مراجعه نمایید. 36 ماه گارانتی بی‌قیدوشرط و 10 سال خدمات پس از فروش برای دستگاه جوشکاری و دستگاه برشکاری در این شرکت در نظر گرفته‌شده است. همچنین شرکت تسلا حاضر به ارائه مشاوره رایگان در راستای خرید شما مشتریان و هم‌میهنان گرامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره جهت خرید دستگاه جوشکاری می‌توانید با کارشناسان جوش و برش تسلا تماس حاصل فرمایید.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

دستگاه-برش-پلاسما

دستگاه برش پلاسما کات 120

دستگاه برش پلاسما

در این مقاله قصد داریم اطلاعات اجمالی و مفید در زمینه دستگاه برش پلاسما کات 120 در اختیار کاربران محترم قرار دهیم.

همانطور که می دانید برش پلاسما فرایندی است که به وسیله یک مشعل یا همان تورچ (Torch) فولاد و سایر فلزات در قطرهای مختلف برش داده می شود. یکی از انواع دستگاه های برشکاری پلاسما، دستگاه برش cut 120 است. این دستگاه برش سه فاز و دارای آمپر 120 است.

ایجاد قوس الکتریکی

برش دهنده‌های پلاسما از دو روش برای استارت قوس و شروع فرآیند، بهره می‌گیرند؛
1. با تماس تورچ به سطح کار برشکاری آغاز می‌شود (خراشی)
2. ایجاد قوس بدون تماس تورچ با سطح کار بافاصله 3 میلی‌متر و ایجاد برشکاری

درروش اول یعنی ایجاد قوس از طریق گذاشتن مشعل (tourch) روی قطعه کار دستگاه برش پلاسما بدون سیستم پایلوت خواهد بود که توانایی برشکاری قطعات فلزی را بدون تماس با سطح کار ندارد. دستگاه برش پلاسما cut 60 از این روش برای برشکاری استفاده می‌کند. عمل برشکاری توسط این نوع دستگاه برش پلاسما نسبت به دستگاه برش پلاسما پایلوت دار سخت است.

درروش دوم یعنی استفاده از یک مدار ولتاژ بالا-فرکانس بالا برای ایجاد قوس الکتریکی، دستگاه برش پلاسما پایلوت دار خواهد بود. دستگاه برش پلاسما پایلوت دار به برشکار کمک می‌کند تا بدون چسباندن تورچ پلاسما بر روی سطح کار شروع به برشکاری نماید. بدین‌صورت عمل برشکاری را آسان می‌نمایددرصورتی‌که بخواهیم عمل برشکاری راحت‌تر انجام شود و همچنین بدون تماس تورچ پلاسما به سطح کار، شروع به برشکاری کنیم. باید از دستگاه برش پلاسما پایلوت دار استفاده نماییمدستگاه برشکاری پلاسما پایلوت دار با توجه به‌قدرت دستگاه در آمپرهای مختلفی در بازار موجود است.

در شرکت جوش و برش تسلا دستگاه برش پلاسما cut 120 پایلوت دار است و از این روش برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می‌کند.

مشخصات فنی دستگاه برش پلاسما CUT 120

در ادامه قصد داریم به توضیح کامل قسمت های مختلف این دستگاه برشکاری که با شماره های 1 تا 11 شماره گذاری شده است بپردازیم.

دستگاه برش کات 120

 1. ولوم تنظیم جریان برشکاری (قدرت برشکاری): ولوم تنظیم جریان برشکاری این امکان را به برشکار می‌دهد که قدرت برشکاری را به‌صورت دستی تنظیم نماید.
 2. Post gas: در هر یک از حالت‌های دو ضرب و 4 ضرب easy pulse بین 0 تا 10s قابل تنظیم می‌باشد. جهت حفاظت از برش و الکترود تنگستن که داغ است چند ثانیه (0-10spost gas را فعال می‌کنیم.
 3. آلارم ترموستات: این دستگاه آلارم ترموستات دارد که یکی از مزایای دستگاه برش پلاسما کات 60 است. درواقع زمانی که دستگاه بیش‌ازحد توان کار کند, آلارم ترموستات روشن‌شده و دستگاه به‌صورت خودکار خاموش می‌شود.
 4. چراغ سیگنال‌های نشانگر برق ورودی: سبز بودن چراغ نشان‌دهنده وجود برق ورودی در دستگاه است.
 5. نمایشگر دیجیتال: جهت نمایش آمپر و قدرت دستگاه
 6. کلید Cutting/Gas check: فرمان شروع باد / فرمان شروع برشکاری
 7. کلید 2T,4T (ریموت/دستی): کلید وقتی در حالت 2T قرار گیرد دستگاه به‌صورت دستی آماده‌به‌کار می‌شود. زمانی که قصد داریم برشکاری در زمان کم انجام شود دکمه را در حالت 2T قرار می‌دهیم. در حالت 2T وقتی دکمه تورچ را فشار دهیم جریان خروجی ظاهر می‌شود و وقتی انگشت را رها می‌کنیم جریان قطع می‌شود. در حالت 4T برشکاری به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود.  در این حالت زمانی که دکمه تورچ را فشار دهیم جریان خارج می‌شود. وقتی دکمه را رها می‌کنیم جریان قطع نمی‌شود و برای قطع کردن جریان خروجی باید دوباره دکمه تورچ را فشار دهید.
 8. اتصال تورچ
 9. سوکت اتصال مدار فرمان تورچ: با استفاده از این سوکت وقتی برشکار سوئیچ می کند فرمان شروع و قطع برشکاری را به دستگاه می رساند.
 10. محل اتصال سیم پایلوت: با استفاده از سوکت سیم پایلوت، پایلوت این اجازه را به برشکار می دهد که بدون تماس تورچ پلاسما به سطح کار قوس الکتریکی ایجاد شود.
 11. اتصال کابل انبر

مشخصات ویژه

 • مصرف برق بهینه به علت استفاده از تکنولوژی Inverter
 • دارای ابعاد و وزن مناسب جهت حمل
 • دارای قابلیت برش انواع فلزات هادی (استنلس استیل، آهن، آلومینیوم و…)
 • کیفیت فوق‌العاده برش، طول عمر بالای الکترود و نازل به همراه کنترل پیوسته جریان برش
 • سرعت برش بالا
 • قابلیت کار به‌صورت آب خنک (قابل سفارش)
 • قوس اولیه ایمن و کوتاه (کاهش آسیب‌های احتمالی به اپراتور)
 • امکان استفاده در دستگاه CNC به علت برقراری قوس اولیه آسان در شروع و پایلوت دائم حین برش
 • برخورداری از تکنولوژی IGBT و قدرت بسیار بالا جهت برشکاری

محل استفاده دستگاه برش پلاسما کات 120

 • کارخانجات ساخت سازه فلزی، کارگاه‌های عمرانی و …
 • صنایع مختلف ازجمله پتروشیمی، نفت، گاز، صنایع شیمیایی و …
 • کارخانجات خودروسازی، صنایع هوایی، کشتی‌سازی، ساخت مخازن

رعایت موارد ایمنی در هنگام کار

دربرش پلاسما امکان برق‌گرفتگی, اشتعال از طریق جرقه‌ها و آتش گرفتن مواد اشتعال‌پذیر و آسیب چشم‌ها در اثر شعله قوس پلاسما وجود دارد. پس حتماً در هنگام کار با دستگاه همیشه از پوشش محافظ مناسب استفاده نماییدبرای جلوگیری از صدمات استفاده از عینک محافظ ضروری است. توصیه می‌شود برای محافظت در هنگام برش از عینک مات شماره ۶ یا تیره‌تر استفاده کنید تا از سوختگی و آسیب شبکیه چشم شما جلوگیری شود. بهتر است از دستکش‌های چرمی و لباس مناسب برای جلوگیری از سوختگی ناشی از جرقه  استفاده شود.

گارانتی از مهم‌ترین نکات

شما می توانید برای خرید دستگاه برش پلاسما کات 60 (CUT 60) و خرید برش پلاسما کات 120 (CUT 120) به شرکت جوش و برش تسلا مراجعه نمایید. 36 ماه گارانتی بی‌قیدوشرط برای دستگاه جوش و برش در این شرکت در نظر گرفته‌شده است. همچنین این شرکت 10 سال خدمات پس از فروش برای دستگاه‌های جوش و برش برند تسلا ارائه می‌دهد.

دستگاه جوش co2

دستگاه جوش co2

فرایند جوشکاری باسیم توپر مصرفی تحت محافظت گاز (GMAW – MIG / MAG)

در زندگی ما بارها پیش‌آمده است که برای تکمیل کردن وسیله‌ای فلزی و یا ساخت و ترمیم بخشی از منزل نیازمند اتصال دو فلز به یکدیگر باشیم. یکی از روش‌هایی که می‌توان از آن برای این کار استفاده کرد استفاده از دستگاه جوش می‌باشد.

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های جوش انواع مختلفی دارند که یکی از پرکاربردترین آنها دستگاه جوشکاری mig می‌باشد. یکی از انواع دستگاه‌های جوش که در شرکت جوش و برش تسلا برای جوشکاری هر نوع فلز مورداستفاده قرار می‌گیرد، دستگاه جوش co2 است. اما دستگاه جوش co2 چیست؟

دستگاه جوش co2 چیست؟

در فرایند جوشکاری قوسی با الکترود مصرفی فلزی و گاز محافظ (GMAW- Gas Metal Arc Welding) یا به‌اختصار بانام جوشکاری باسیم مصرفی تحت محافظت گاز، جوشکاری فلزی با گاز محافظ فعال/ خنثی (MIG- Metal Inert Gas /MAG-Metal  Active Gas) و جوشکاری میگ / مگ نیز شناخته می‌شود. گرمای لازم جهت ذوب فلز پایه و ایجاد اتصال، از قوس الکتریکی ایجادشده میان فلز پایه و سیم جوش تأمین‌شده و حفاظت حوضچه مذاب توسط گاز خارجی صورت می‌گیرد. این روش به‌صورت مختلف دستی، نیمه‌خودکار و خودکار انجام می‌شود.

استفاده از دستگاه جوش mig در جوشکاری به دلیل ارزان تر بودن استفاده از گاز co2 نسبت به سایر گازها به صرفه تر خواهد بود. لازم به ذکر است که در دستگاه جوش CO2 علاوه بر گاز فعال یعنی co2 از گازهای خنثی همچون آرگون، هلیوم و یا مخلوط گاز آرگون و هلیوم نیز استفاده می شود. به همین دلیل بهتر است به این دستگاه جوش، دستگاه جوش میگ مگ گفته شود.زیرا گازهای خنثی نیز قابل استفاده است. زمانی که از گازهای خنثی همچون گاز آرگون و هلیوم استفاده می شود نتیجه جوش کیفیت بهتری خواهد داشت فقط هزینه جوش بیشتر خواهد شد.

پس‌ازاینکه برای جوش دادن دو فلز به‌وسیله دستگاه جوش mig اقدام نمودید ازآنجا که گاز CO2 سنگین‌تر از اکسیژن است گاز CO2 بر روی محل جوش نشسته و مانع از رسیدن اکسیژن به جوش می‌شود و با این کار از جوش محافظت می‌کند.

کاربرد دستگاه جوش mig

این دستگاه جوش به دلیل کیفیت بالا بیشترین کاربرد را در صنایع خودروسازی دارد. همچنین دستگاه جوش co2 برای اتصال فلزاتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که در کارخانجات تولیدی و صنایع کاربرد دارند. ازجمله صنایعی که از دستگاه جوش co2 استفاده می‌کنند علاوه بر خودروسازی می‌توان به صنایع دوچرخه‌سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع تولید لوازم‌خانگی و دیگر صنایع اشاره کرد.

این دستگاه جوش تحت گاز دی اکسید کربن کار می‌کند و برای جوشکاری قوس الکتریکی مناسب است. در اکثر دستگاه‌های جوش معمولاً از الکترود استفاده می‌شود که این الکترود در مدت کوتاهی تمام شده و جوشکار مجبور به قرار دادن الکترود جدید خواهد شد. دستگاه جوش co2 اینگونه نیست و یک سیم جوش به جای الکترود مورد استفاده قرار می‌گیرد که مدت زمان زیادی تا تمام شدن آن طول خواهد کشید.

مزایای دستگاه جوش co2 چیست؟

یکی از نکات مثبت دستگاه جوش mig این است که co2 باعث تلاطم در حوضچه جوش می‌شود و تا قبل از اینکه جوش به خوبی سرد شود تمام co2 از آن خارج می‌شود و همین امر سبب می‌شود که فضای خالی در بین نقطه‌جوش به حداقل ممکن برسد و مانع از ورود اکسیژن به محل جوش خواهد شد. بر اساس تجربه درصورتی‌که بتوان از ورود اکسیژن و نیتروژن به محل جوش جلوگیری نمود نتیجه جوش بسیار با کیفیت است.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های دستگاه جوش mig همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد این است که این دستگاه جوش نیازی به الکترود ندارد و توسط سیم‌های مخصوصی تغذیه می‌شود که همین موضوع باعث تسریع روند جوشکاری تا حد بسیار زیادی می‌شود. کاربر می‌تواند به‌طور مداوم با دستگاه جوش co2 کار کند بدون آنکه نیازی به تعویض و یا تغذیه دستگاه جوش از الکترود باشد.

استفاده از این دستگاه جوش در صنایع مختلف تا حد زیادی هزینه‌های اضافی را کاهش می‌دهد. استفاده از الکترود به مقدار زیاد هزینه‌های زیادی را دربر دارد. در این دستگاه جوش هیچ‌گونه الکترودی استفاده نمی‌شود و تنها سیم‌هایی که به‌جای الکترود در نظر گرفته‌شده‌اند مورداستفاده قرار می‌گیرند. هزینه استفاده از این سیم‌های مخصوص بسیار کمتر از الکترودهای مختلف می‌باشد.

متعلقات دستگاه جوش mig

سیم جوشی که برای تغذیه در دستگاه جوش mig به‌کاررفته است از قطر کمی برخوردار است که چگالی جریان را تا حد زیادی بالا می‌برد. سیم جوش‌های CO2 به‌صورت یک سیم کلاف شده در ضخامت 0.5 تا 1.2 میلی‌متر ساخته می‌شوند. البته برای کاربردهای صنعتی دیگر سایزهای ضخیم‌تر نیز موجود است. اما رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از 5میلی‌متر، ۸ میلی‌متر،۱ میلی‌متر، ۲ میلی‌متر، ۶ میلی‌متر

استفاده از سیم جوش در دستگاه جوش CO2‌ این امتیاز بزرگ را به وجود آورده است تا گل جوش به وجود نیاید. عدم ایجاد گل جوش بر روی قطعه امکان فرزکاری برای صیقلی کردن محل جوش‌خورده را به صفر می‌رساند. گل جوش همچنین در مواجهه با سرما و گرما آسیب‌پذیر است و از بین می‌رود.

استفاده از دستگاه جوش co2 در صنایع مختلف تا حد زیادی هزینه‌های اضافی را کاهش می‌دهد. استفاده از الکترود به مقدار زیاد هزینه‌های زیادی را دربر دارد. در دستگاه جوش CO2‌ هیچ‌گونه الکترودی استفاده نمی‌شود. تنها سیم‌هایی که به‌جای الکترود در نظر گرفته‌شده‌اند مورداستفاده قرار می‌گیرند. هزینه استفاده از این سیم‌های مخصوص بسیار کمتر از الکترودهای مختلف می‌باشد.

تورچ CO2

دستگاه جوش co2 برای جوشکاری نیاز به انبر جوشکاری یا همان تورچ co2 دارد. دستگاه جوش co2 به دو روش هوا خنک و آب‌خنک، خنک می‌شود. محبوب‌ترین تورچ جوشکاری، تورچ هوا خنک است. تورچ هوا خنک برای آمپراژ های پایین استفاده می‌شود. مشعل جوشکاری یا همان تورچ در حین انجام کار، با هوا و یا هر نوع گاز محافظ دیگری خنک می‌شود. در تورچ آب‌خنک با استفاده از یک مخزن و پمپ آب ولوله ارتباطی آب در گردنه تورچ می‌چرخد و باعث خنک شدن تورچ می‌شود. در این سیستم حتماً می‌بایست از آب مقطر و ضد یخ استفاده گردد.

در مواقع جوشکاری باید این نکته را در نظر داشته باشیم که قطر نازل تورچ co2 باید با سیم جوش  co2 یکسان باشد.

مانومتر

همان‌طور که می‌دانیم فشار گاز داخل کپسول CO2 یا سیلندر CO2 بالا می‌باشد. بنابراین لازم است برای کاهش فشار و کنترل آن از رگولاتور یا مانومتر استفاده کرد. مانومتر فشار داخل کپسول و فشار خروجی را به ما نشان می‌دهد. با استفاده از مانومتر بسته به نیازمان جریان فشار کپسول را تنظیم می‌کنیم.

گرمکن

در دستگاه جوش CO2 از وسیله‌ای بنام گرمکن استفاده می‌شود، گرمکن فقط مختص گرم کردن گاز CO2 می‌باشد. همان‌طور که میدانید ماهیت گاز CO2 سرد و چرب است و همچنین محل عبور گاز (میله مانومتر) بسیار نازک است. روغن در محل عبور گاز به‌مرور زمان باقی می‌ماند و چون این گاز سرد است باعث یخ‌زدگی محل عبور و مانومتر مس می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل باید گاز co2 را گرم کرد به همین دلیل است که از  گرمکن گاز co2 در دستگاه جوش استفاده می‌شود.

گارانتی از مهم‌ترین نکات

شما عزیزان می توانید برای خرید دستگاه جوش co2 به شرکت جوش و برش تسلا مراجعه نمایید. 36 ماه گارانتی بی‌قیدوشرط برای دستگاه جوش و برش در این شرکت در نظر گرفته‌شده است. همچنین این شرکت 10 سال خدمات پس از فروش برای دستگاه‌های جوش و برش برند تسلا ارائه می‌دهد.

دستگاه جوش آرگون AC/DC 200

راهنمای خرید دستگاه جوش

قیمت دستگاه جوش

دستگاه جوش ارزان به‌طور واضح انتخاب افراد زیادی خواهد بود. فرقی نمی‌کند حرفه‌ای باشید یا تازه‌کار، هنگام خرید دستگاه جوش مطمئناً به قیمت دستگاه جوش فکر می‌کنید. انتخاب دستگاه جوش کار راحتی نیست مخصوصاً برای افراد تازه‌کار، زیرا آن‌ها دارای انواع متفاوتی هستند و هرکدام از آن‌ها نیز دارای فاکتورهای متفاوتی هستند که باید در نظر گرفته شوند .بنابراین هنگام خرید دستگاه جوش باید دستگاه جوشی را انتخاب کنید که بتواند تمام نیازهای شمارا مرتفع کند .قیمت دستگاه جوش اگر ارزان باشد بیشتر برای یادگیری جوشکاری به‌کار می‌آید. اگر شما فقط برای تمرین کردن و یادگیری جوشکاری، به سراغ دستگاه جوش می‌روید، قیمت پایین از اولویت‌های شما خواهد بود، اما اگر مایل هستید که این حرفه را به‌صورت جدی ادامه دهید، دستگاه جوش  ارزان برای شما مناسب نخواهد بود و باید دستگاه جوشی را انتخاب کنید که مناسب برای کارهای جوشکاری حرفه‌ای و طولانی‌مدت باشد .

راهنمای خرید و قیمت دستگاه جوش

گاهی در زندگی اتفاق افتاده است که برای تکمیل کردن وسیله ای فلزی و یا ساخت و ترمیم بخشی از منزل نیازمند اتصال دو فلز به یکدیگر باشیم. دستگاه جوش یکی از روش هایی است که میتوان از آن برای این کار استفاده کرد. دستگاه جوش یکی از ابزارهای مهم در اتصال قطعات فلزی محسوب می‌شود. امکان خرید دستگاه جوش با کیفیتی بسیار عالی و قیمت مناسب در شرکت جوش و برش تسلا فراهم شده است. اگر قصد خرید دستگاه جوش را دارید باید نکات مهمی را قبل از خرید در رابطه با قیمت دستگاه جوش و کارایی آن مد نظر قرار دهید.

دستگاه جوش را اگر بدون کسب اطلاع و راهنمایی هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد خریداری نمایید ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. راهنمای خرید دستگاه جوش باعث میشود تا بتوانید آگاهانه اقدام به خرید کرده و دستگاه جوش مناسب با نوع فعالیت خود را تهیه نمایید.

ارتباط چرخه عملکرد دستگاه جوش و قیمت دستگاه جوش

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بیشتر خریداران در زمان خرید دستگاه جوش متأسفانه توجه زیادی به آن ندارند چرخه عملکرد دستگاه جوش می‌باشد. سؤال اساسی این است که چرخه عملکرد دستگاه جوش چیست؟ چرخه عملکرد دستگاه جوش به مدت‌زمانی گفته می‌شود که دستگاه می‌تواند بدون وقفه کار کند. هر دستگاه جوشی از یک چرخه عملکرد برخوردار است که این چرخه برحسب درصد توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود. بسته به شرکت سازنده دستگاه جوش Duty cycleهای متفاوتی برای دستگاه جوش در نظر گرفته می‌شود. هر چه چرخه عملکرد دستگاه جوش بیشتر باشد، می‌توان مدت زمان بیشتری از دستگاه جوش استفاده کرد.

چرخه عملکرد دستگاه جوش یا همان Duty cycle معمولاً در اکثر دستگاه‌های جوش موجود ۶۰% می‌باشد. یعنی در هر 10 دقیقه جوشکاری باید 6 دقیقه جوشکاری کرده و 4 دقیقه به دستگاه جوش استراحت دهیم. لازم به ذکر است که دستگاه جوش با Duty cycle 80% و حتی 100% هم در بازار موجود است. بنابراین می‌توان گفت قیمت دستگاه جوش با چرخه عملکرد دستگاه جوش رابطه مستقیمی دارد. چرخه عملکرد دستگاه که بیشتر شود طبعاً قدرت دستگاه بیشتر شده و به طبع قیمت دستگاه جوش نیز بیشتر می‌شود. 

چرخه عملکرد دستگاه جوش

قطعات جانبی دستگاه جوش

در زمان خرید دستگاه جوش به لوازم جانبی آن نیز توجه داشته باشید. به این دلیل که تهیه کردن قطعات جانبی کار آسانی نیست و شاید بسیار زمان بر باشد. قیمت دستگاه جوش به لوازم جانبی که به همراه دستگاه جوش ارائه می شود نیز بستگی دارد. شرکت جوش و برش تسلا که در زمینه فروش و همچنین تعمیرات انواع دستگاه جوش فعالیت میکند تمامی قطعات جانبی دستگاه جوش را به مشتریان عرضه میکند. عرضه قطعات جانبی دستگاه جوش توسط شرکت جوش و برش تسلا بصورت تضمین شده انجام میشود.

این شرکت تمام قطعات دستگاه های جوش را بصورت گارانتی شده عرضه میکند. در صورت مشکل برای هر یک از این قطعات مشتریان گرامی میتوانند از گارانتی برای تعویض و یا تعمیر قطعه استفاده نمایند. قیمت های مناسب قطعات عرضه شده برای دستگاه جوش توسط این شرکت باعث شده تا حتی دیگر فروشندگان نیز از شرکت تسلا خرید خود را انجام دهند. شرکت تسلا قطعات جانبی دستگاه جوش را از شرکت های معتبر دنیا تامین میکند و به همین دلیل است که این قطعات کیفیت بالایی دارند.

جنس فلز

در زمان خرید دستگاه جوش به جنس فلز خود دقت نمایید. نوع جنس  فلز بر روی انتخاب دستگاه جوش شما تأثیرگذار خواهد بود. پس ضروری است ابتدا مشخص شود روی چه فلزی قصد انجام جوش‌دارید؟ (فولاد، آلومینیوم، چدن، تیتانیوم)

انواع فلزات

اگر جنس فلز شما فولاد است باید بدانید که فولاد در برابر گرما مقاومت بالایی دارد. نتیجه جوش فولاد بسیار زیبا و تمیز خواهد بود.
آلومینیوم: این فلز هم در برابر گرما مقاومت بالایی دارد و برای ذوب شدن به گرمای زیادی نیاز دارد.
تیتانیوم: از این فلز گران‌قیمت در ساخت هواپیماها و دوچرخه‌سازی استفاده می‌شود.
چدن: از این فلز در صنعت موتورسیکلت‌ها و بدنه اتومبیل استفاده می‌شود. چدن نیاز به شدت‌جریان خیلی بالایی همچون فولاد ندارد.
بعد از مشخص شدن نوع فلز به‌شدت جریان دقت کنید. شدت‌جریان رابطه مستقیمی باضخامت فلز دارد. هرچقدر فلز ضخامت بیشتری داشته باشد باید شدت‌جریان بالایی تولید شود.

مثلاً در ذوب فلزی همچون فولاد نیاز به دستگاه جوشی با توان بالا داریم. البته لازم به ذکر است اینکار نیازمند بالا بردن قیمت دستگاه جوش شماست. نوع محلی که جوشکاری انجام می‌شود نیز به خرید دستگاه جوش کمک می‌کند. در مصارف خانگی خرید دستگاه جوش تک فاز و در مصارف صنعتی خرید دستگاه جوش  سه فاز پیشنهاد می‌شود.

به مصرف برق دستگاه جوش دقت کنید. مصرف برق در دستگاه جوش اگر پایین باشد یک ویژگی بزرگ محسوب می‌شود. در دسته‌بندی دستگاه‌های جوش، اینورترها مصرف برق پایینی دارند اما ترانس‌ها مصرف برق بالایی دارند.

نکته: مصرف برق اگر بالا باشد به سیم‌کشی داخل ساختمان آسیب وارد می‌کند. پس برای خرید دستگاه جوش به مصرف برق دقت لازم را داشته باشید.

آمپراژ دستگاه

دستگاه جوشی را برای خرید انتخاب کنید که دارای آمپر کافی باشد. با داشتن چنین دستگاهی، ریشه های جوش تمیز و یکنواخت تضمین خواهد شد. دستگاه جوش ارزان اکثراً این ویژگی را ندارند و به دلیل آمپراژ ناکافی، بریدگی جوش در آن ها بوجود خواهد آمد. قیمت دستگاه جوش که دارای نرخ متفاوت آمپراژ است برای کارهای جوشکاری بیشتر خواهد بود. به این دلیل که این نوع دستگاه جوش می تواند هم فلزات ضخیم و هم فلزات نازک را با آن جوش دهد. در فلزات با ضخامت بالا، آمپراژ بالا نیاز است اما در فلزات نازک این مقدار باید کم باشد. زیرا آمپراژ های بالا باعث ذوب شدن بیش از حد فلز وجود می شود و عمل جوش انجام نمی شود 

آمپر دستگاه جوش

قابلیت حمل‌ونقل

یک دستگاه جوشکاری ممکن است تمام ویژگی‌های موردنیاز را داشته باشد، اما نتوانید به‌راحتی آن را جابجا کنید. قابلیت حمل‌ونقل ازجمله مواردی است که باید آن را مدنظر قرارداد. البته بسیاری از دستگاه‌های جوش ارزان به دلیل کم بودن تعداد قابلیت‌ها وزن سبکی دارند که باید به این تفاوت‌ها دقت شود.

خدمات پس از فروش دستگاه جوش

دوستان عزیز در هنگام خرید دستگاه جوش توجه به دو نکته مهم ضروری است. ضمانت خدمات پس از فروش و همچنین توجه به نوع گارانتی دستگاه جوش بسیار حائز اهمیت است. زیرا در هر زمان که دستگاه دچار عیب و ایرادی شد می‌توانید دستگاه را بدون هزینه کردن هنگفت تعمیر و یا تعویض نمایید.

شما می‌توانید برای خرید دستگاه جوش و بررسی قیمت دستگاه جوش به شرکت جوش و برش تسلا مراجعه نمایید. 36 ماه گارانتی بی‌قید و شرط برای دستگاه جوش و برش در این شرکت در نظر گرفته‌شده است. همچنین این شرکت 10 سال خدمات پس از فروش برای دستگاه‌های جوش و برش برند تسلا ارائه می‌دهد. همچنین شرکت تسلا حاضر به ارائه مشاوره رایگان در راستای خرید شما مشتریان و هم‌میهنان گرامی می‌باشد.

بنابراین با توجه به توضیحاتی که در بالا ذکر شد دستگاه‌های جوش در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. دستگاه جوش بسته به نوع استفاده شما در زمان‌های مناسب قابل استفاده می‌باشد. چند نمونه دستگاه جوش که بیشترین استفاده را در این صنعت دارد عبارتند از:

 دستگاه جوش اینورتری 250 تسلا

دستگاه جوش آرگون ac/dc 200

دستگاه جوش آرگون AC/DC 315 

دستگاه جوش آرگون AC/DC 315P

دستگاه جوش MIG CO2 250

شرکت جوش و برش تسلا توانسته از دیگر شرکت‌ها در این زمینه سبقت بگیرد. این مجموعه پیشرفت خود را مدیون کیفیت برند تسلا، تیم پشتیبانی بسیار قوی و قیمت بسیار خوب خود می‌داند.

کلام آخر

خواهشمندیم در هنگام خرید دستگاه جوش از افراد حرفه‌ای مشاوره لازم جهت انتخاب یک دستگاه جوش حرفه ای بگیرید. شرکت جوش و برش تسلا در این راستا آماده ارائه مشاوره رایگان در جهت خرید دستگاه جوش همکاری می‌کند.